Semra EROL

Mantar Toplama Etkinliği Tarih: 10 Haziran 2023

Etkinliğe Kalan Süre

00Gün
00Saat
00Dakika
00Saniye

Mantar Avı Arazi Kuralları:

 • Yürüyüş sırasında rehberi geçmiyor ve artçının (yürüyüş grubunun en arkasında bulunan görevli arkadaş)  arkasında kalmıyoruz.
 • Mantar toplamak için durduğumuzda, bulunduğumuz güzergahta, görevli arkadaşların göz mesafelerinin dışına çıkmıyoruz. Bu güvenliğiniz açısından özellikle önemli çünkü mantar ararken farkında olmadan gruptan uzaklaşabiliriz.
 • Herhangi bir soru, ihtiyaç vb. durumlarda mutlaka görevli arkadaşlarla iletişim kuruyoruz.
 • Doğaya ayak izimizden başka bir şey bırakmıyoruz.
 • Mantar toplarken aynı türden tek bir örnek alıyoruz ve çok küçük örnekleri almıyoruz. Mantarı nasıl topluyoruz ve diğer kurallar için etkinlik öncesi bilgilendirme yapılacaktır.

Etkinlikte Yanınızda Bulanması Gerekenler:

 • Altı tırtıklı, hafif  ve rahat bir spor ayakkabısı veya yürüyüş botu. Mümkünse bileklikli.
 • Hafif ve rahat tişört, giysiler özellikle esneyebilen bir pantolon olması uygun olacaktır.
 • Gerektiğinde çıkarıp taşıyabilmeye de uygun hafif ama sıcak tutan bir ceket. Polar vb. olabilir.
 • Küçük boyutlu bir sepet
 • Düzenli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlar. Doğada olunacağı için eğer alerjik bir bünyeniz var ise gerektiğinde kullandığınız alerji hapı, krem veya jeli.
 • Arazide su ihtiyacınız için kullanacağınız matara veya suluk.
 • Sağlıklı atıştırmalıklar ceviz, fındık, badem, kuru kaysı, kuru üzüm vb.

Armutlu Mantar Avı Programı

 

09:30 – 11:00

Armutlu Yalova manzarası eşliğinde yöresel lezzetlerin de sunulduğu leziz bir kahvaltı


 
11:00 – 11:30

Zehirli Mantarlar ve Mantar Zehirlenmeleri

Yaban Mantarları

 Zehirli Mantarlar

Tibbi Mantarlar


 
11:30 – 13:00

Ormanlarında hocalarımızın eşliğinde mantar avı


 
13:00 – 14:00

Mantar avında bulunan mantarların bilimsel açıklaması ve ardından Yöresel Mutfakta topladığımız mantarlarla hazırlanacak ziyafet sofrası


 

Trüf soslu Makarna

Selime Semra Erol

1984 Konya doğumludur. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünde tamamlamıştır. Yüksek Lisans Eğitimini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji A.B.D’da ‘Armutlu(Yalova) Yöresinin Ekonomik Değeri Olan Makromantarları’ başlıklı tez çalışması ile tamamlamıştır.
Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Düzce Üniversitesi Çevre Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörlüğünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmıştır.
Doğal mantarlar, mantar yetiştiriciliği, tıbbi mantarlar, mikoterapi ile ilgili akademik çalışmaları ve yayınları mevcuttur. Son yıllarda akademik çalışmaları biyoteknoloji üzerine yoğunlaşmıştır.
Çalıştaylar, kongreler ve diğer akademik etkinliklerde katılımcı ve davetli konuşmacı olarak yer almıştır.
2010 yılından günümüze kamu kurumları ve özel kurumlarda sayısız eğitimde eğitmen olarak görev almış onlarca yüzlerce kursiyer mezun etmiştir..
Doğa yürüyüşleri, mantar avı etkinlikleri ve mantar festivalleri, mantar tutkunlarını bir araya getirmek hobileri arasında ilk sırada gelir. İlk gün heyecanını hiç kaybetmemiş bir mantar tutkunudur.
Evli iki çocuk annesidir.

ETKİNLİK FİYATLARI

1 Kişi
1000

Fiyatlar tek kişiliktir.

Fiyata Dahil Olanlar:

Serpme Kahvaltı

Rehberlik Hizmeti

Mantar Ziyafeti

Fiyata Dahil Olmayanlar

Ulaşım

Ekstralar

Her türlü kişisel harcama

Rezervasyon Yap

Yaban Mantarlarının Sürdürülebilirliği İçin Toplayıcıların Uyması Gereken Kurallar:

 

Ülkemiz doğadan toplanarak tüketilen yaban mantarı türleri açısından önemli bir genetik çeşitliliğe sahiptir. Yaban mantarları her yıl ilkbahar ve sonbahar aylarında ülkemiz doğasında oluşmakta, toplayıcılar tarafından toplanarak tüketilmekte, yöresel pazarlarda satılmakta ya da yurt dışına ihraç edilmektedir.

Doğadan toplanan yaban mantarlarının devamlılığı hem toplayıcıların gelirinin arttırmasıyla ülkemize ekonomik katkı olarak, hem de ülkemizin genetik çeşitliliğinin devamı ve genetik kaynaklarımızın korunması açısından önemlidir. Ancak ne yazık ki ülkemiz yaban mantarları dikkatsiz bir şekilde ve zarar verilerek toplanılmaktadır. Bu durum çok da uzak olmayan bir gelecekte, yaban mantarlarımızın neslinin tükenmesine yol açacaktır.

• Genç mantarları toplamamalıyız. Çünkü genç mantarlarda üreme yapıları tam olarak gelişmemiştir. Mantarların neslini devam ettirebilmesi için bu üreme yapılarının gelişerek doğal çevreye dağılması gerekmektedir.

• Mantar doğrudan topraktan sökülmeden bir bıçak yardımıyla toprağın hemen üstünden kesilerek toplanmalıdır.

• Bölgedeki mantarların tamamı toplanılmamalıdır. Bazı mantarlar yerinde bırakılmalı, olgunlaşmalarına ve spor atmalarına izin verilmelidir. Bu yolla mantarın bulunduğu bölgede devamlılığına katkı sağlanmış olur.

Armutlu Gezimizden Kareler

mantar

Mantar Yürüyüşümüze Katılmak için;

Kontenjan 20 kişi ile sınırlıdır!

Kalan kontenjan sayısı: 3

 

  Rezervasyon Yapmak için

  Ara: 0554 310 02 26

  Veya
  Katılım yalnızca sınırlı sayıdadır.
  back to top