Tıbbi Mantarlar

Mantarları genel olarak tıbbi mantarlar ve yenilebilir mantarlar olarak iki bölümde inceleyebiliriz. Sitemizde ağırlıklı olarak yenilebilir mantarlar hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Tıbbi mantarlar, yenilebilir mantarların aksine doğrudan gıda olarak kullanılamayan ancak içerdikleri bileşenler nedeniyle farmasötik yani ilaç sentezi gibi alanlarda kullanılan mantarlardır.

Yenilebilir mantarlar ve tıbbi mantarlar besleyici, enfeksiyon önleyici, stres giderici, antioksidan özellikleri nedeniyle gıda, ilaç ve kozmetik sanayinde değerli kaynaklar olarak kullanılırlar.

Bu yazıdan ağırlıklı olarak tıbbı amaçlarla kullanılan tıbbi mantar çeşitleri ve mantarların tıbbi kullanımının tarihçesi hakkında genel bilgiler vereceğiz.

Tıbbi Mantarların Tarihçesi

Tıbbi mantarlar, geçmişten bu yana geleneksel ve halk ilaçlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

1991 yılında bir dağ buzulunda M.Ö. 3300 civarında buzda donmuş yani yaklaşık 5300 yaşında bir adam keşfedildi. Bilim insanları bu buz adama Ötzi adını verdiler. Ötzi hakkında daha fazla ayrıntı merak ediyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Ötzi’nin bu yazıya konu olmasının nedeni, yanında 2 farklı mantar türü taşıdığının ortaya çıkmasıdır.

Bunlardan biri, közü saatlerce sıcak tutarak tekrar alevlenmesine imkan veren bir mantar türüydü. Diğeri, parazitlerle ve diğer enfeksiyonlarla mücadele için kullanılan tıbbi bir mantar türüydü.

Bu bulgular bize mantarların binlerce yıl önce yaşamı kolaylaştırmak ve sağlık için kullanıldığını gösterir.

Ayrıca Mısır hiyerogliflerinde, mısırlıların mantarları ölümsüzlük bitkisi olarak gördüğünü görebilirsiniz.

Mantarlar genellikle sadece firavunlar ve diğer soylular tarafından yenirdi ve sanat eserlerinde şimşek çakmalarıyla dünyaya gönderilmiş olarak tasvir edilirdi.

Çin tıbbıyla ilgili MÖ 100’e dayanan metinlerde mantarların kanser, solunum rahatsızlıkları ve diğer birçok hastalığı tedavi etmek için kullanıldığı yazmaktadır.

Modern tıpta mantarları yararlı özelliklerinin keşfedilmesi ve kullanılması 1928’de penisilinin icat edilmesiyle başlar. O zamandan beri birçok başka antibiyotik keşfedildi ve çeşitli mantarların antibakteriyel ve antiviral özelliklerinden geniş çapta yararlanıldı. Tek başına penisilinin 200 milyondan fazla kişinin hayatını kurtardığı tahmin ediliyor.

Bilim insanları, her yıl mantarların yeni antiprotozoan, antiparazitik, antiviral ve antifungal özelliklerini kullanmanın yolunu bulmaya devam ediyor.

Bununla beraber bilim insanları geleneksel tıpta ve antik metinlerde yer alan iddiaların çoğunun doğru olmadığını da kanıtlıyor.

Mantarların Tıbbi Özellikleri

Mantarlar, insanlara tıbbi faydaları olan bileşiklerle doludur. Peki ama neden?

Antifungal, Antiviral ve Antibakteriyel Özellikler

Mantarlar rekabetçi bir dünyada yaşar. Doğada hayatta kalabilmek için kendileriyle aynı besin kaynaklarını arayan diğer küf ve mantarları geride bırakmaları gerekiyor.

Ayrıca onları yemek isteyebilecek bakteri ve diğer zararlılarla savaşmaları da gerekir.

Tıpkı kendilerini korumak için toksin kullanan zehirli canlılar ve böcekler gibi, mantarlar da diğer yaşam formları tarafından yenilmeyi veya ele geçirilmeyi önlemek için aynı şeyi yapar.

Bunu yapmak için ürettikleri bileşiklerin çoğu insanlara zararlı değildir ve bunları tükettiğimizde vücudumuzda doğal antibiyotik görevi görür.

Vitamin ve Mineral İçeriği

Mantarlar, meyve ve sebzeler gibi çok geniş yelpazeden farklı vitamin ve mineralleri içerir.

Aslında mantarlar, çoğu bitkide eksik olan B vitamini ve D vitamini üretir, bu nedenle vejeteryanlar ve veganlar için beslenmelerine ekstra vitamin eklemenin mükemmel bir yoludur.

Vitamin ve minerallerin insan sağlığı üzerinde çok büyük etkisi vardır. Herhangi birindeki eksiklik, çeşitli hastalıklara ve başka sorunlara yol açabilir.

Bu yüzden mantar yemek, beslenmenize ekstra besin eklemenin ve kendinizi sağlıklı tutmanın harika bir yoludur.

Bununla ilgili daha fazla bilgi için mantarların sağlık yararları hakkındaki makalemize göz atın.

Lif Kaynağı

Mantarlar lif içermesi nedeniyle beslenme açısından büyük önem taşırlar. Lifli gıdalar, bağırsak sağlığının korunmasında çok önemlidir ve kanser ve diğer hastalıkların riskini azaltabilir.

Lif ayrıca daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar, bu nedenle lif içeriği yüksek mantarları yemek kilo vermeye yardımcı olabilir. Daha uzun süre tok olursanız daha az yemeniz muhtemeldir.

Antioksidan İçeriği Yüksek

Serbest radikaller, bir veya daha fazla sayıda tek elektron içeren bir molekül veya atom olarak tanımlanır. Bu eşleşmemiş tek elektronlar genelde organ ve doku zedelenmesi ile sonuçlanan protein, nükleik asit ve lipidlerin yapısını bozabilir.

Serbest radikallere, hava kirliliği, sigara, UV güneş ışığı ve iltihaplanma gibi birçok şey neden olur.

Mantarlar, serbest radikalleri arayan ve bunları vücudumuzdan uzaklaştıran antioksidan adı verilen bileşikler içerir. Bu, vücudumuzdaki stres miktarını ve hücrelerimize ve DNA’mıza verilen zararı azaltır.

Özellikle mantarlar yüksek miktarda antioksidan glutatyon ve ergotiyonin içerir.

Doğal porçini mantarı, tüm mantar çeşitleri arasında en yüksek miktarda antioksidan içerir.

Beta Glukan

Tüm mantarlar yüksek miktarda beta glukan içerir. Bu madde bağışıklık sistemini harekete geçirmeye yardımcı olur ve bir dizi başka sağlık yararı sağlayabilir. Alerjiler, astım, kronik yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde önemli rol oynar.

Shiitake ve maitake mantarları özellikle beta glukan açısından zengindir.

Polisakkaritler

Polisakkaritler, birbirine bağlanmış uzun kompleks molekül zincirleridir.

Mantarlar çok çeşitli polisakkaritlerle doludur. Farklı mantar çeşitlerinde potansiyel olarak 50 veya daha fazla bileşik bulunduğu tahmin edilmektedir.

Farklı polisakkaritlerin farklı faydaları vardır. Mantarda bulunanlar, anti-kanser, anti-obezite, anti-diyabet ve antibiyotik özellikleri dahil olmak üzere çok çeşitli faydalar sunar.

Tıbbi Mantarların Faydaları

Kanserle Mücadele

Beslenme düzeninize eklenen belirli mantar türlerinin kanser, lösemi ve tümörlerle savaşma konusunda önemli olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir.

Mantarlarda bulunan bileşikler, mevcut kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilir.

Mantarlar, kanseri doğrudan tedavi etmenin yanı sıra, saç dökülmesi ve mide bulantısı tedavisi gibi kanser hastalarına başka ikincil faydalar da sunar.

Şu ana kadar, kansere karşı ilk savunma hattı olarak tek başına mantar önerilmiyor. Ancak araştırmalar bazı tıbbi mantarları almanın hastalığa karşı savaşta ölçülebilir faydalar sağlayabildiğini gösteriyor.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek

Daha önce belirttiğimiz gibi birçok farklı tıbbi mantar türü, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Bunlar, soğuk algınlığı ve griple ve hatta HIV gibi daha ileri ve şiddetli enfeksiyon türleriyle mücadelede çok yardımcı olabilir.

Mantarlar, bağışıklık sisteminiz için gerekli araçlar olan karmaşık şekerler ve yüksek miktarda polisakkaritler içerir.

Vücuttaki antikor üretimini düzenlemeye yardımcı olurlar ve ayrıca beyaz kan hücrelerinin ve diğer bağışıklık hücrelerinin oluşturulduğu kemik iliğinizdeki DNA ve RNA’yı artırır.

Mantarlar aynı zamanda antioksidanlar açısından da zengin olduğundan, hücrelerinize zarar verebilecek ve vücudunuzda iltihaplanma ve enfeksiyona neden olabilecek zararlı serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olabilirler.

Kalp Sağlığını İyileştirmek

Tıbbi mantarlar (özellikle shiitake) statinler adı verilen bileşikler içerir. Bu bileşikler, kan kolesterol seviyelerini düşürmek için en çok reçete edilen ilaç türlerindeki etken maddelerden biridir. Ama onları mantar yiyerek doğal olarak elde edebilirsiniz.

Tıbbi mantarlar özellikle vücudunuzdaki “kötü” veya LDL kolesterolü hedefler ve ayrıca “iyi” veya HDL kolesterol seviyenizi iyileştirir.

Ayrıca arterlerin sertleşmesinin ana nedeni olan iltihabı da azaltırlar. Mantarlar, hücrelerin kan damarı duvarlarına yapışmasını ve plak (tıbbi olarak ateroskleroz olarak anılır) olarak bilinen bir birikim oluşturmasını engelleyen bitkisel besinler içerir.

Hem LDL kolesterol hem de plaklar ve arterlerin sertleşmesi, kalp krizi, felç ve diğer kalp hastalığı türleri söz konusu olduğunda başlıca risk faktörleridir.

Enerji Seviyelerinin İyileştirilmesi

Tıbbi mantarlar fiziksel kondisyonunuzu geliştirebilir, daha hızlı koşmanıza ve daha yoğun egzersizler yapmanıza olanak tanır. Ayrıca, gün boyunca genel yorgunluğunuzu azaltmaya yardımcı olabilirler.

Mantarlar, kan hücrelerinizin kaslarınızdaki enerji üretimini ve taşıma kabiliyetini artırabilen bileşikler içerir.

Ayrıca kaslarınızda laktik asit birikimini (egzersizin atık bir yan ürünü) azaltmaya ve toksinin vücudunuzdan daha hızlı atılmasına yardımcı olurlar.

Bazı mantar türleri bronşiyal geçişlerinizi rahatlatabilir ve solunumu artırabilir.

Tüm bu etkileri bir araya getirdiğinizde, sporcuların daha etkili ve daha uzun süre antrenman yapmasına yardımcı olurlar. Ayrıca egzersiz sonrası daha hızlı iyileşmeyi de kolaylaştırırlar.

Bu, sporcuların tıbbi mantar tüketirken daha uzun ve daha etkili bir şekilde antrenman yapabileceği anlamına gelir.

Kronik Yorgunluk Sendromu

Tıbbi mantarlardan yararlanmak için sporcu olmanıza gerek yok.

Ne kadar istirahat ederseniz edin her zaman yorgun ve halsiz hissediyorsanız, kronik yorgunluk sendromundan muzdarip olabilirsiniz. Mantarlar, yorgunluğu azaltma konusunda umut vaat etmesine rağmen, şu anda bu bozukluk için tıbbi bir tedavi bulunmamaktadır.

Beyin Sağlığının İyileştirilmesi

Mantarlar beyninize birkaç farklı şekilde yardımcı olabilir.

Hafızanızı geliştirebilir, size daha keskin ve net odaklanma sağlayabilir ve bilişsel işlevselliği geliştirebilirler.

Tıbbi mantarlar ayrıca sinir büyüme faktörlerinin üretimine de neden olur. Bu, parkinson hastalığı, alzheimer hastalığı, demans ve diğer beyinle ilgili hastalıkların tedavisi için hayati önem taşır.

Mantarın zihinsel etkileri kademeli ve kümülatiftir, yani sonuçları görmeye başlayabilmeniz için onları birkaç ay boyunca tutarlı bir şekilde tüketmeniz gerekir.

Kilo Verme

Mantarların kalori ve sodyum oranı düşüktür. Ayrıca, kendinizi tok hissetmenizi sağlayacak ve daha fazla atıştırma veya yeme dürtüsünü azaltacak yüksek miktarda lif içerirler.

Sadece mantarla beslenmenizi önermiyorum, ancak bir günde neredeyse istediğiniz kadar mantar yiyebilirsiniz ve bunu yaparken kilo almanız çok zor olur.

Düzenli olarak mantar yiyen insanlar daha sağlıklı bir vücut ağırlığına, daha küçük bir bel çevresine ve genel olarak daha iyi bir sağlık durumuna sahiptir.

Diyabet

Mantarların hipoglisemik etkisi vardır, yani kan şekeri seviyelerini düşürür ve düzenlerler.

Ayrıca insülin reseptörlerinin duyarlılığını artırır, trigliseridleri düşürür ve diyabetle ilgili diğer komplikasyonların gelişmesini engeller.

Ayrıca diğer birçok gıda türüne kıyasla düşük karbonhidrat ve şekere sahiptirler, bu nedenle şeker hastalarının yemesi için harikadırlar.

Astımı ve Alerjileri Rahatlatır

Alerjilere genellikle vücudunuzun belirli bir uyarıcıya aşırı tepki vermesi neden olur. Benzer şekilde, astım vücudunuzdaki çok sayıda iltihaplı hücreye bağlıdır.

Mantarlar histamin salınımını engeller. Histaminler, hücrelerin yaralanma, iltihaplanma veya alerjilere yanıt olarak saldığı bileşiklerdir. Aslında, alerji ilaçları genellikle antihistaminler adı verilen bileşikler içerir.

Mantarlar, benzer bir mekanizma yoluyla alerji ve astımın şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Vücudunuzdaki iltihaplı hücrelerin ve alerjiye neden olan antikorların sayısını azaltarak ve bağışıklık sisteminizdeki dengesizlikleri düzelterek.

Mantarlar ayrıca vücudunuzdaki patojenleri ortadan kaldıran hücrelerin üretimini de iyileştirir.

En Bilinen Tıbbi Mantarlar Listesi

Mantarlar, insanların sıkça yaşadığı rahatsızlıkların çoğunda yardımcı olabilir. Düşük enerji ve iltihaplanma gibi küçük şeylerden kalp hastalığına kadar.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda farklı şifalı mantar var, peki nereden başlıyorsunuz?

Burada en çok çalışılan ve yaygın olarak kullanılan en iyi 8 tıbbi mantarın bir listesini paylaşacağım:

Reishi Mantarı

Reishi mantarları tartışmasız en çok tıbbi kullanıma ve en uzun kullanım geçmişine sahiptir.

Reishi mantarının geçmişi, binlerce yıl öncesine, “ölümsüzlüğün mantarı” olarak anıldığı antik Çin’e kadar uzanıyor.

Reishi’nin rengi değişebilir, ancak kırmızı reishi’nin genellikle en güçlü ve etkili olduğu düşünülmektedir. Polipor bir raf mantarıdır, yani oldukça odunsu ve ağaçların yanında doğal olarak büyür. Akçaağaç ve meşe gibi sert ağaçlarda yetişir.

Reishi, kalp hastalığı, kanser, diyabet, iltihaplanma, karaciğer hasarı ve diğer birçok duruma yardımcı olmak için kullanılabilir.

Oldukça odunsu bir dokuya sahip oldukları için reishi mantarını doğrudan yiyemezsiniz. Ayrıca acı bir tada sahiptirler. Bu, anti-enflamatuar etkileri olan, içlerinde terpenoid adı verilen bileşikler sayesindedir.

Mantarın bir çorba veya çayda kullanılması gerekir veya alternatif olarak kurutulabilir ve ekstrakt veya kapsül formunda tüketilmek üzere bir toz haline getirilebilir.

Bizim önerimiz toz halde edinmeniz ve çay olarak tüketmeniz.

Chaga Mantarı

Chaga, mantardan çok odun kömürüne benzeyen garip görünümlü bir mantardır. Bir ağaçta büyüdüğünü görürseniz, bunun bir ateşle yanmış veya yıldırım çarpmış bir odun olduğunu düşünebilirsiniz.

Hymenochaetaceae familyasına ait olan Chaga mantarı, polisakaritlerin üretimini artırma yeteneğine sahiptir. Yanmış kömüre benzeyen bu tür soğuk iklim bitkisi olduğundan özellikle Sibirya bölgesinde huş ağaçlarında yetişir.

Chaga mantarının tıbbi özellikleri, kanser tedavisinde ve şişlik veya yaralar için topikal bir tedavi olarak kullanımı içerir. Aynı zamanda hafif bir kan şekerini düşürücü etkiye sahiptir ve zengin bir antioksidan kaynağıdır.

Chaga mantarını işlenmemiş halde tüketmez çok zordur. Doğal haliyle sindirilemez. Bu nedenle Reishi mantarı gibi toz olarak tüketilebilir.

Yaklaşık 1 litre suyu kaynatıp ve içerisine 2 yemek kaşığı kadar Chaga mantarı tozundan ekleyin. 10 dakika kadar bekletip süzerek içebilirsiniz.

Hindi Kuyruğu Mantarı

Hindi kuyrukları bir tabaka mantarıdır. Yani yerde değil dikey bir zeminde ağaç gövdesinde yetişir. Adından da anlaşılacağı gibi, renkli ve yelpaze şekilli oldukları için hindi kuyruğu gibi görünürler.

Büyüdükleri yere bağlı olarak çeşitli farklı boyut, şekil ve renklerde olabilirler. Hindi kuyruğu mantarını Kuzey Amerika, Avrupa veya Asya’daki hemen hemen tüm sert ağaç ormanlarında bulmak mümkündür.

Hindi kuyruğu mantarının birçok faydası vardır, ancak en çok kanser tedavisi için bilinir.

Maitake Mantarı

Bu lezzetli yenilebilir mantar, hem çok lezzetli hem de sağlık açısından etkileyici özelliklere sahiptir.

Şu ana kadar listedeki mantarların aksine, bunu gerçekten yiyebilirsiniz.

Maitake mantarı, bir basketbol topu büyüklüğünde büyük kümeler halinde büyüyebilir.

Ağaçlarda yetişmesine rağmen, odunsu bir mantar değildir. İyi bir dokuya ve hafif bir tada sahiptir.

Japonya’da yapılan bir bilimsel çalışmada, maitake mantarı ekstraktının influenza A virüsünün çoğalmasını önemli ölçüde engellediği gözlemlenmiştir.

Ayrıca Kore’deki Yeungnam Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından yapılan başka bir çalışmada, maitake mantarının kalın bağırsak kanalında antienflamatuar etki gösterdiği görülmüştür.

Kilo vermek isteyenlerin diyetine ekleyebileceği bu mantar, tansiyon düşüklüğü olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

Aslan Yelesi Mantarı

Aslan yelesi mantarı, tuhaf görünümlü ancak yenilebilir bir başka mantardır. Tadı ıstakoza benzetilir.

Bilimse adı Hericium erinaceus olan Aslan yelesi mantarları çok büyür ve saça benzeyen tüylü beyaz bir görünüme sahiptir. Kesip açtığınızda doku olarak karnabaharı biraz andırıyor.

Yüksek protein, düşük yağ ve yüksek besin değeri bakımında önemli bir mantardır.

Aslan yelesi mantarı her 100 gr için 26,3 g protein, 4,2 g yağ, 44,9 g karbonhidrat, 6,4 ham selüloz, 10,2 g su, 856 mg fosfor, 18 mg demir, 2 mg kalsiyum, 0,69 mg B1 vitamini, 1.89 g B2 vitamini, 0.01 mg karoten ve 323 kkal enerji içermektedir. Ayrıca yüksek düzeylerde beta glukan ve ergosterol da içerir.

Hericium erinaceus, sinir hücresi onarımını ve yenilenmesini sağlayan “Sinir Büyüme Faktörü” sentezini güçlü bir şekilde uyaran hericenon ve erinacin içerir.

Alzheimer hastalığının önlenmesi ve tedavisi için çalışılmaktadır.

Kordiseps Mantarları

Kordiseps mantarı, 1.300 yıldan daha uzun süredir geleneksel Çin tıbbında enerjiyi arttırma ve yorgunluğu azaltma konusunda faydaları ile kendisine yer bulan bir mantar türüdür.

Kordiseps anti-enflamatuar özellikleriyle tıpkı diğer türlerdeki gibi kan akışını düzenliyor, genel kalp sağlığına olumlu etki ediyor ve kolesterolü düşürmeye yardımcı oluyor.

Özellikle lösemiye karşı güçlü anti-kanser özelliklerine sahiptir. Ayrıca bol miktarda antioksidan içerir.
Kolesterol ve kalp hastalığını yönetmek söz konusu olduğunda en iyi tıbbi mantarlardan biridir. Sadece kolesterolü düşürmekle kalmaz, aynı zamanda arterleri de genişletir.

Shiitake Mantarı

Sıra marketlerden tanıdığımız bir mantar geldi.

Faydaları uzun yıllardır bilinen ve özellikle Uzak Doğu kültüründe fazlasıyla kullanılan Shiitake mantarı vitamin (D, B2, B5, B6) ve mineraller bakımından çok zengindir

Özellikle güçlü antiviral, antiemflamatuvar ve antifungal özellikleri ile ön plana çıkar. Zararlı bakteri ve virüslere savaş açmak gibi yeteneklere sahip olan Shiitake mantarı, güçlü bir antioksidan kaynağı olarak stres ile baş edebiliyor, kolesterolü dengeliyor, cilde iyi geliyor ve elbette bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor.

Shiitake genellikle Asya mutfağında yenir. Çorbalarda veya patates kızartmasında çok iyi gider.

Shiitake mantarında bulunan lentinan adı verilen bileşen, birçok kanser ilacının etken maddesi olarak kullanılmaktadır.

Shiitake, Bağışıklık sisteminin etkilendiği hepatit C ve HPV gibi viral enfeksiyonları tedavi etmek için de kullanılabilir.

İstiridye Mantarı

Listenin en sonuna diğer mantarlara göre hepimizin çok daha iyi tanıdığı istiridye mantarını ekledik.

İstiridye mantarı hem gıda olarak hem de tıbbi olarak kullanılan bir mantar türüdür. Dünya’da kültür ortamında ticari olarak üretilen mantar türlerinin başında yer alır. Ülkemizde de uzun yıllardır yaygın olarak istiridye mantarı üretimi yapılmaktadır.

İstiridye mantarı vitamin ve minerallerle dolu olmasının yanı sıra antioksidanlarla da doludur ve iltihabı hafifletebilir, kolesterol seviyelerini düşürebilir ve beyin sağlığını artırabilir. Kanserin büyümesini engellemeye bile yardımcı olabilirler.

Hangi Hastalık İçin Hangi Mantar Kullanılır

Kanser İçin En Faydalı Mantarlar

Aşağıdaki tıbbi mantarların hepsi kanser önleyici özellikleri ile bilinir;

  • Shiitake
  • Reishi
  • Maiitake
  • Hindi Kuyruğu

Tümör büyümesiyle mücadele etmek istiyorsanız, doğanın sunduğu her şeyden en iyi şekilde yararlanmak için kanser önleyici özelliklere sahip çok sayıda farklı tıbbi mantar içeren kapsüller almayı düşünebilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin En İyi Tıbbi Mantarlar

Hemen hemen tüm tıbbi mantar çeşitlerinde, antioksidanlar dahil olmak üzere bağışıklık sistemini güçlendiren bileşikler bulunur.

Bağışıklık sistemine özellikle iyi gelen mantarlar:

Enerjiyi Artırmak İçin En İyi Tıbbi Mantarlar

Aşağıdaki mantarların ikisi de enerjiyi artırmak için harikadır:

  • Kordiseps
  • Reishi

Bu mantarlar kronik yorgunluk sendromuna yardımcı olabilirler ve ayrıca sporcuların daha güçlü ve daha duyarlı kaslar geliştirmelerine yardımcı olabilirler.

Tiroid İçin En İyi Tıbbi Mantarlar

Tüm mantarlar bir dereceye kadar bağışıklık düzenleyicilerdir ve bu da tiroid fonksiyonuna yardımcı olabilir. Ancak Shiitake ve Cordyceps özellikle tiroid sağlığı için iyidir.

Tıbbi Mantarlar Nasıl Tüketilir

Her tür takviye veya ilaçta olduğu gibi, herhangi bir tıbbi mantar almaya başlamadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Özellikle büyük miktarlarda mantar tüketildiğinde kolesterol veya tansiyon için aldığınız mevcut ilaçları etkileyebileceği unutulmamalıdır.

Ayrıca, tanımlanmalarından % 100 emin değilseniz bulduğunuz yabani mantarları da tüketmeyin. Birçok yenilebilir ve tıbbi mantar, yeni başlayanlar için ayırt etmesi zor olan zehirli benzerliklere sahiptir.

Bu yüzden mantarlarınızı yalnızca güvenilir kaynaklardan satın alın veya topladıklarınızı, güvenli olduklarını onaylayabilecek uzman bir mantar avcısıyla yiyin.

Tıbbi Mantarları Pişirme

İstiridye mantarı, Shiitake mantarı, aslan yelesi ve Maitake gibi tıbbi mantarlar doğrudan pişirilerek yenebilir.

Reishi veya hindi kuyruğu gibi mantarlar yemek için çok sert ve acıdır ve çay, çorba, toz veya tentür haline getirilmesi gerekir.

Çay veya çorba olarak tüketmek için normalde suda bir saat veya daha fazla kaynatılır ve ardından sıvı tüketilir.

Tıbbi Mantarları Toz veya Kapsül Olarak Alınması

Tıbbi mantarlar en yaygın olarak kapsül veya tentür olarak alınır.

Kapsüller veya mantar tozları kurutulmuş ve toz haline getirilmiş tıbbi mantar gövdelerinden veya toz haline getirilen tıbbi mantarların konsantre bir sıvı özütü olarak hazırlanırlar.

Tıbbi Mantarları Ekstrakt veya Tentür Olarak Alınması

Mantar tentürü, tıbbi mantarların genellikle alkolde muhafaza edilen sıvı bir özüdür.

Sıvı bir ekstrakt yapma işlemi genellikle ya sıcak su ekstraksiyonu ya da alkol bazlı ekstraksiyondur.

Her yöntem farklı bileşikler çıkarır ve bu nedenle birçok tıbbi mantar ürününün çift ekstraksiyon işleminden geçmesi yaygındır.

Önce kurutulmuş mantarlar küçük parçalar halinde doğranır, hatta toz haline getirilir ve ardından 2-6 hafta boyunca alkole batırılır. Bu, antioksidanları ve terpenler, triterpenoidler, inositoller, ergosteroller, steroller ve mikoflavonoidler gibi bir dizi bileşiği açığa çıkarır.

Bunu takiben aynı mantarların 1 – 3 saat sıcak suda kaynatıldığı bir sıcak su ekstraksiyonu gerçekleşir. Bu, çeşitli polisakkaritler (örn. Beta-glukanlar, glikoproteinler ve diğer yüksek moleküler ağırlıklı bileşikler) gibi suda çözünür bileşikleri dışarı çıkarır.

Su ekstraksiyonu, mevcut tüm yararlı bileşiklerle dolu olan çift ekstraktlı son ürünü oluşturmak için alkol ekstraksiyonuna eklenir.

Bunu karışımları aşağıdaki şekilde tüketebilirsiniz:

  • Günde iki kez 1-5 damla tüketerek tentür olarak
  • Sıvı özüt dondurularak kurutulabilir ve kapsüller için toz haline getirilebilir

Tıbbi Mantarları Ne Kadar Süre Kullanmalısınız?

Tıbbi mantarların etkileri düzenli ve uzun süreli kullanıldığında ortaya çıkabilir. Yani sadece bir kez alırsanız veya istediğiniz zaman ara sıra alırsanız hiçbir şey fark etmezsiniz.

Her gün reçete edildiği şekilde almanız gerekir ve ancak birkaç hafta veya ay sonra bir etki görmeye başlayabilirsiniz.

Genellikle 6 ayda bir birkaç hafta ara verilmesi tavsiye edilir.

Tıbbi mantarları alırken C vitamini ile tüketmeniz önerilir. Araştırmalar, C vitamini almanın vücudunuzun polisakkaritler için emilim oranını artırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu yüzden bir vitamin alın veya mantarlarınızla birlikte bir portakal yiyin.

Kullanılacak En İyi Tıbbi Mantar Takviyeleri Hangileridir?

Mantarlar, içinde yetiştirildikleri alt tabakadaki kirletici maddeleri, özellikle ağır metalleri ve içinde büyüdükleri havayı emebilirler.

Bu nedenle güvenilir satıcılardan yüksek kaliteli, organik olarak yetiştirilmiş mantar ve besin takviyeleri satın almak önemlidir.

İyi şirketler size mantarlarının tam olarak nasıl yetiştirildiğini söyleyecek ve ürünlerindeki çeşitli bileşiklerin tam içeriğinin sonuçlarını gösteren testler yapacaklardır.