Amerikan Sezar mantarı ya da Amanita jacksonii, Amanitaceae familyasına ait bir mantardır. Kırmızımsı-turuncumsu renge sahip bu mantara şu anki ismi 1984 yılında Kanadalı mikolog René Pomerleau tarafından verilmiştir. Amerikan Sezar Mantarı sarı lamelleri; büyük, beyaz, çuvala banzer volvası ve kenarları çizgili parlak turuncu ya da turuncu-kırmızı şapkası ile ayırt edilebilir.

Amerikan Sezar mantarı, yenilebilir bir tür olmakla birlikte besin profili tam olarak bilinmemektedir. Bazı uzmanlar Amerikan Sezar mantarının, Amanita caesarea ile benzer tıbbi potansiyellere sahip olduğunu düşünmekle birlikte bu mantarın tıbbi alanda kullanımı yaygın değildir.

Amerikan Sezar Mantarı (Amanita Jacksonii) Özellikleri

Ekoloji: Meşe ve çam ağaçları ile mikorizal olarak yaşar. Yaz ve sonbaharda yetişir.

Şapka: 5-12 cm kadardır. Başlarda oval olan şapka dışbükey hale gelir. Genel olarak merkezi bir çıkıntıya sahiptir. Gençken yapışkandır. Parlak kırmızı ya da turuncudur veya kenarları sarıdır. Keldir. Şapkanın yarıçapının yaklaşık %40-50’si kadarı çizgilidir.

Lameller: Gövdeden bağımsız ya da gövdeye hafifçe yapışıktır. Sarı ila turuncu-sarı renklerdedir. Lameller birbirine yakındır ya da kalabalıktır. Kısa lameller sık görülür.

Gövde: 9-15 cm uzunluğunda ve 1-1,5 cm kalınlığındadır. Tepeye doğru hafifçe sivrilir. Sarıdır. Turuncu ila kırmızımsı lifleri vardır. Sarı ila turuncu etek benzeri yüzüğü vardır. Büyük, beyaz, çuval benzeri volvası vardır.

Eti: Beyazımsı ila soluk sarı arası bir renkte olabilir.

Kokusu: Ayırt edici değildir.

Spor rengi: Beyazdır.

Benzerleri: Amanita mantarları, diğer cinslerden kolayca ayırt edilebilir olsa da kendi içlerinde kolayca ayırt edilemeyebilir. Ölümcül etkileri olan Amanita mantarlarının çoğu beyaz ya da yeşilimsi renklerde olmakla birlikte acemi kişiler, mantarlar arasındaki farklılıkları ayırt edemeyebilir.

Amerikan Sezar mantarını halüsinasyona ya da hastalanmaya neden olan türlerle karıştırılabilir. Bunlardan bir tanesi Amanita muscaria olabilir. Amanita muscaria’nın alt kısmı sarı ya da turuncu olmayıp beyaz olsa da bu detay kolayca gözden kaçırılabilir.

Sezar mantarları genelde şapkalarının üzerine yumrular olmaması, kenarlarının sarıya dönen kırmızı ya da turuncu olması ve beyaz bir volva ile sarı ya da turuncu gövdeye sahip olmalarıyla ayırt edilir. Bu gruba ait türler sahada genelde birbirlerinden güvenli bir şekilde ayırt edilemeseler de mantarlar genelde farklı bölgelerde büyürler.

Yenilebilirlik ve toksisite: Amerikan Sezar mantarını tüketmek genelde güvenli olmakla birlikte çiğ yenilebilir olup olmadığına dair farklı görüşler bulunmaktadır. Bazı kişilerde bu mantara karşı alerji ya da duyarlılık görülebilir. Bu nedenle Amerikan Sezar mantarını ilk kez denerken dikkatli olmak gerekir.

Amerikan Sezar mantarıyla ilgili en büyük risk, mantarı yanlış tanımlama riskidir. Sezar mantarlarının hepsi yenilebilir olsa da türler arasındaki farklar her zaman kolay bir şekilde ayırt edilemediği için bu mantarları zehirli olanlarla karıştırmak mümkündür. Bu nedenle yanınızda bir uzman olmadan Amerikan Sezar mantarı tüketmemeniz gerekir.